Held annually in Sydney in recognition and celebration of Australia’s highest achievements in film and television, the AACTA Awards present over 55 awards across two major ceremonies.

AACTA also recognises screen excellence, regardless of geography, through the AACTA International Awards, held annually in January in Los Angeles.

The peer-assessed AACTA Awards are a world-class marker of screen excellence alongside the Oscars® and the BAFTAs, and are the only Australian industry body to honour practitioners across all crafts and industry sectors, including feature film, documentary, short film, television, online, visual effects and animation.

Biggest winners from the 2019 Australian Academy Cinema Television Arts Awards include:

BEST FILM

The Nightingale: Jennifer Kent, Kristina Ceyton, Bruna Papandrea, Steve Hutensky – Causeway Films, Made Up Stories

THE LONGFORD LYELL AWARD

Advertisement
Advertisement

Sam Neill

BEST LEAD ACTOR

Damon Herriman: Judy & Punch – Vice Media LLC, Blue-Tongue Films, Pariah Productions

BEST LEAD ACTRESS

Aisling Franciosi: The Nightingale – Causeway Films, Made Up Stories

BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA

Advertisement
Advertisement

Scott Ryan: Mr Inbetween – Blue-Tongue Films, Jungle Entertainment, Pariah Productions (Foxtel-Showcase)

BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA

Deborah Mailman: Total Control – Blackfella Films (ABC)

BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA

Richard Roxburgh: The Hunting – Closer Productions (SBS)

BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA

Advertisement
Advertisement

Rachel Griffiths: Total Control – Blackfella Films (ABC)

BEST ENTERTAINMENT PROGRAM

Lego Masters Australia – Endemol Shine Australia (Nine Network)

BEST DIRECTION

Jennifer Kent: The Nightingale – Causeway Films, Made up Stories

BEST SCREENPLAY

Advertisement
Advertisement

The Nightingale: Jennifer Kent – Causeway Films, Made up Stories

BEST DOCUMENTARY

The Australian Dream: Daniel Gordon, Sarah Thomson, Nick Batzias, Virginia Whitwell, John Battsek – GoodThing Production Company, Passion Pictures

BEST FACTUAL ENTERTAINMENT PROGRAM

You Can’t Ask That: Kirk Docker, Aaron Smith, Frances O’Riordan – (ABC)

BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES

Advertisement
Advertisement

Lambs Of God: Jason Stephens, Helen Bowden, Sarah Lambert, Elisa Argenzio – Lingo PIctures (Foxtel-Showcase)

BEST ASIAN FILM

Parasite: Bong Joon-Ho, Young-Hwan Jang, Yang-kwon Moon, Kwak Sin-ae – Barunson E&A

BEST DRAMA SERIES

Total Control: Darren Dale, Miranda Dear, Rachel Griffiths – Blackfella Films (ABC)

 

Advertisement
Advertisement

AAP/AFI